Footy Fix
1:19

Round 4 SANFL Footy Fix

Compiled by Zac Milbank

Round 4 SANFL Match Review Panel

Central District’s Murray Stephenson has accepted a reprimand with an early guilty plea for a dangerous tackle on Norwood’s Will Abbott at The Parade on Saturday.

Round 4 Powerade Breakthrough Player Nominees

Ed Allan (West) – In just his second game of League football, Allan racked up 22 disposals, five marks and four tackles against the reigning premier.

Jacob Wehr (Eagles) – The 22-year-old from Balaklava has settled nicely into the Eagles’ back six this year, finishing with 18 disposals, seven rebound 50s and four tackles in the win against North.

Jacob Collins (Norwood) – Making his League debut for the Redlegs, Collins showed great poise while collecting 18 disposals, three marks and five tackles.

 

Round 1 – Nick Lange (Central)
Round 2 – Casey Voss (Sturt)
Round 3 – Isaac Johnson (West)

Round 8 SANFLW Powerade Breakthrough Player

The Round 8 SANFLW Powerade Breakthrough Player is Sturt’s Tiah Hough.

In her first year of senior football, the 15-year-old has continued to impress, culminating in her producing a strong game against Norwood as an inside midfielder. Hough took the ball cleanly from the ruck before distributing it out to the Double Blues’ runners while also applying exceptional defensive pressure.

 

Round 1 – Hannah Ewings (North)
Round 2 – Mattea Breed (Norwood)
Round 3 – Izzy Kuiper (Sturt)
Round 4 – Tessa Kohn (Glenelg)
Round 5 – Keeley Kustermann (West)
Round 6 – Madison Lane (Central)
Round 7 – Kate Case (North)

Round 4 Torrens University Cup MVP

The Round 4 Torrens University Cup MVP is the Eagles’ Jase Burgoyne.

The son of Port Adelaide premiership midfielder Peter Burgoyne, Jase Burgoyne racked up 31 disposals, five marks, four tackles, three clearances and a goal in the win against North on Saturday.

Round 4 Nominees
Central – Lewis Cowham
Glenelg – Hugh Stagg
North – Matthew Borg
Norwood – Ronald Carbine
South – Phoenix Spicer
Sturt – Zac Becker
West – Jesse Temme
Woodville-West Torrens – Jase Burgoyne

Round 1 – Caleb Poulter (Eagles)
Round 2 – Riley Holder (Glenelg)
Round 3 – Tom Powell (Sturt)

 

Round 4 AAMI Rookies

There were six AAMI Rookies in Round 4 of the Statewide Super League.

Each rookie earns $500 for their nominated Community Club, courtesy of AAMI and SANFL.

Harrison Magor (North) – Ports FC – Port Pirie
Jed Spence (Norwood) – Payneham FC
Isaac Saywell (Norwood) – Payneham FC
Jacob Collins (Norwood) – Ceduna Blues FC
Brody Thompson (Central) – Berri FC
Jordan O’Brien (Central) – Salisbury North FC

R. O Shearman Medal

North v Eagles
8 – Jimmy Toumpas (Eagles)
8 – Andrew Moore (North)
8 – Jordan Foote (Eagles)
2 – Campbell Combe (North)
2 – James Rowe (Eagles)
1 – Joseph Sinor (Eagles)
1 – Harrison Wigg (North)

West v Glenelg
10 – Tom Keough (West)
4 – Brett Turner (West)
4 – Jordon Boyle (West)
3 – Chris Curran (Glenelg)
3 – Matthew Snook (Glenelg)
2 – Andrew Bradley (Glenelg)
2 – Isaac Johnson (West)
2 – Kaine Stevens (West)

Norwood v Central
9 – Sam Baulderstone (Norwood)
8 – Richard Douglas (Norwood)
7 – Justin Hoskin (Central)
2 – Dom Barry (Norwood)
2 – John Butcher (Central)
1 – James Boyd (Central)
1 – Peter Bampton (Norwood)

South v Sturt
10 – Matthew Broadbent (South)
8 – Tom Highmore (South)
5 – James Battersby (Sturt)
3 – Joseph Haines (South)
2 – Ben Heaslip (South)
1 – Sam Wundke (Sturt)
1 – Joel Cross (South)

SANFL Digital Pass Player of the Year

North v Eagles – Bernie Mahoney
3 – Jordan Foote (Eagles)
2 – Andrew Moore (North)
1 – James Rowe (Eagles)

Norwood v Central – Wayne Weidemann
3 – Richard Douglas (Norwood)
2 – Sam Baulderstone (Norwood)
1 – Justin Hoskin (Central)

South v Sturt – Robbie Neill
3 – Matthew Broadbent (South)
2 – Tom Highmore (South)
1 – Sam Overall (South)

Stanley. H Lewis Trophy

Club League Reserves Under18 Total
Glenelg 200 200 200 600
Eagles 300 200 50 550
Sturt 200 100 200 500
North 300 50 50 400
South 300 0 100 400
Central 50 200 50 300
Norwood 100 0 150 250
West 150 50 0 200

Round 5 Statewide Super League Milestones

200 Games
Matthew Goldsworthy (Eagles)

150 Games
Justin Hoskin (Central)

50 Games
Jake Summerton (South)
Aidyn Johnson (Sturt)

300 Games Umpired 
Field Umpire Corey Bowen