Footy Fix
0:52

Round 3 SANFL Footy Fix

Compiled by Zac Milbank

Round 3 SANFL Match Review Panel

North Adelaide forward Keenan Ramsey has successfully challenged a two-match ban for a dangerous tackle on Glenelg’s Luke Parks at ACH Group Stadium on Saturday.

Round 7 SANFLW Match Review Panel

Central District’s Alicia Butler has accepted a reprimand with an early guilty plea for kicking the Eagles’ Renee Forth at Maughan Thiem Kia Oval on Saturday.

Round 3 Powerade Breakthrough Player Nominees

Cam McGree (South) – The emerging ruckman continued his promising development with 12 disposals, 10 marks, nine hit outs to advantage and a goal against Central.

Lachlan Jones (Eagles) – The first-year defender rebounded strongly across half-back, with his fierce attack on the ball a feature while collecting 16 dispsosals and six marks.

Isaac Johnson (West) – Displaying great speed and skill, the 22-year-old kicked 3.2 from his 13 disposals while also applying great defensive pressure with nine tackles.

 

Round 1 – Nick Lange (Central)
Round 2 – Casey Voss (Sturt)

Round 7 SANFLW Powerade Breakthrough Player

The Round 7 SANFLW Powerade Breakthrough Player is North Adelaide’s Kate Case.

A member of the Statewide Super SA U18 Girls Academy, the 17-year-old from Hammond in the State’s Mid-North produced another consistent display on the wing after featuring in every game this season.

 

Round 1 – Hannah Ewings (North)
Round 2 – Mattea Breed (Norwood)
Round 3 – Izzy Kuiper (Sturt)
Round 4 – Tessa Kohn (Glenelg)
Round 5 – Keeley Kustermann (West)
Round 6 – Madison Lane (Central)

Round 3 Torrens University Cup MVP

The Round 3 Torrens University Cup MVP is Sturt midfielder Tom Powell.

The son of Jack Oatey Medallist Matthew Powell, the 18-year-old from Unley FC racked up 39 disposals and 14 clearances in the Double Blues’ big win against West.

Round 3 Nominations
Central – Lewis Cowham
Glenelg – Lewis Rayson
North – N/A
Norwood – Finn Heard
South – Liam Hamilton
Sturt – Tom Powell
West – N/A
Woodville-West Torrens – Jase Burgoyne

 

Round 1 – Caleb Poulter (Eagles)
Round 2 – Riley Holder (Glenelg)

Round 3 AAMI Rookies

There were five AAMI Rookies in Round 3 of the Statewide Super League.

Each rookie earns $500 for their nominated Community Club, courtesy of AAMI and SANFL.

Mitch Duval (West) – Unley FC
Stuart Taverner (West) – Plympton FC
Ed Allan (West) – Uraidla Districts FC
Reid Kuller (Glenelg) – West Gambier FC
Tom Lewis (Sturt) – Meningie FC

R. O Shearman Medal

Central v South
10 – Joe Haines (South)
7 – Matthew Broadbent (South)
5 – James Boyd (Central)
4 – Ben Heaslip (South)
3 – Troy Menzel (Central)
1 – Jaidan Kappler (South)

Glenelg v North
10 – Campbell Combe (North)
6 – Jarred Allmond (North)
4 – Matthew Snook (Glenelg)
3 – Carl Nicholson (Glenelg)
3 – Jack Hannath (Glenelg)
3 – Brad Agnew (Glenelg)
1 – Andrew Moore (North)

Eagles v Norwood
10 – Matthew Goldsworthy (Eagles)
7 – Jordan Foote (Eagles)
6 – Jimmy Toumpas (Eagles)
3 – Rhyan Mansell (Eagles)
3 – Joseph Sinor (Eagles)
1 – Brad McKenzie (Norwood)

Sturt v West
8 – James Battersby (Sturt)
8 – Isaac Johnson (West)
5 – Sam Colquhoun (Sturt)
3 – Daniel Fahey-Sparks (Sturt)
2 – Zane Kirkwood (Sturt)
2 – Brett Turner (West)
1 – Stuart Taverner (West)
1 – Riley Thilthorpe (West)

 

SANFL Digital Pass Player of the Year

Glenelg v North – Narelle Smith
3 – Kym Lebois (North)
2 – Jarred Allmond (North)
1 – Brad Agnew (Glenelg)

Sturt v West – Bernie Mahoney
3 – Abe Davis (Sturt)
2 – James Battersby (Sturt)
1 – Sam Wundke (Sturt)

Eagles v Norwood – Grant Coffee
3 – Richard Douglas (Norwood)
2 – Jimmy Toumpas (Eagles)
1 – Jack Hayes (Eagles)

 

Stanley. H Lewis Trophy

Club League Reserves Under-18 Total
Glenelg 200 150 150 500
North 300 50 50 400
Sturt 200 50 150 400
Eagles 200 150 0 350
South 200 0 100 300
Central 50 150 50 250
West 50 50 0 100
Norwood 0 0 100 100

Round 4 Statewide Super League Milestones

100 Games
Nick Hayes (Eagles)