Footy Fix
1:49

Round 9 SANFL Footy Fix

Compiled by Zac Milbank

Round 8 SANFL Match Review Panel

North Adelaide forward Lewis Hender has accepted a $200 fine and reprimand for striking West Adelaide’s Patrick Fairlie at Hisense Stadium on Friday night.

Preliminary Final SANFLW Match Review Panel

West Adelaide midfielder Abbie Ballard has accepted a reprimand for engaging in rough conduct with South’s Nikki Gore in Sunday’s Preliminary Final at Thebarton Oval.

Round 8 Powerade Breakthrough Player Nominees

Danny Juckers (South) – Showed poise and polish in his League debut across half-back to collect 18 disposals, seven marks and three tackles.

Will Combe (North) – Proved to be the difference-maker in North’s nail-biting win against West, booting four goals, including the final two of the match. Finished with 19 disposals, four marks and three tackles.

Luke Parks (Glenelg) – Impressive defender kicked an eye-catching intercept goal, while also spoiling effectively on his way to collecting 12 disposals and five marks.

 

Round 1 – Nick Lange (Central)
Round 2 – Casey Voss (Sturt)
Round 3 – Isaac Johnson (West)
Round 4 – Jacob Wehr (Eagles)
Round 5 – Ed Allan (West)
Round 6 – Lachlan McNeil (Eagles)
Round 7 – Lachlan Jones (Eagles)

 

Round 8 Torrens University Cup MVP

The Round 8 Torrens University Cup MVP is South Adelaide’s Brayden Cook.

Originally from Happy Valley FC, the 18-year-old kicked a game-breaking five goals to go with his 22 disposals and eight marks in the Panthers’ one-point win against the Eagles.

Round 8 Nominations
Central – Matthew Borlace
Glenelg – Jayden Davis
North – Matthew Borg
Norwood – Michael Cavallaro
South – Brayden Cook
Sturt – Tom Powell
West – Cooper Gilbert
Woodville-West Torrens – Jay Watson

 

Round 1 – Caleb Poulter (Eagles)
Round 2 – Riley Holder (Glenelg)
Round 3 – Tom Powell (Sturt)
Round 4 – Jase Burgoyne (Eagles)
Round 5 – Jason Horne (South)
Round 6 – Cooper Murpley (Norwood)
Round 7 – Saxon Evans (Central)

Round 8 AAMI Rookie

There was one AAMI Rookie in Round 8 of the Statewide Super League.

Each rookie earns $500 for their nominated Community Club, courtesy of AAMI and SANFL.

Danny Juckers (South) – Brighton FC

R. O Shearman Medal

West v North
9 – Will Combe (North)
7 – Mitch Duval (West)
5 – Brett Turner (West)
3 – Alex Spina (North)
3 – Kaine Stevens (West)
2 – Harrison Wigg (North)
1 – Andrew Moore (North)

South v Eagles
9 – Paul Hunter (South)
8 – James Rowe (Eagles)
5 – James Tsitas (Eagles)
3 – Lachlan McNeil (Eagles)
2 – James Loneragan (South)
2 – Jordan Foote (Eagles)
1 – Nic Schwarz (South)

Sturt v Central
10 – James Battersby (Sturt)
7 – Jake Sutcliffe (Sturt)
5 – Jarrod Schiller (Central)
4 – Abe Davis (Sturt)
2 – Daniel Fahey-Sparks (Sturt)
2 – Aidyn Johnson (Sturt)

Norwood v Glenelg
10 – Matthew Snook (Glenelg)
7 – Luke Partington (Glenelg)
7 – Billy Stretch (Glenelg)
2 – Brad McKenzie (Norwood)
2 – Matthew Nunn (Norwood)
1 – Mitch Grigg (Norwood)
1 – Brad Agnew (Glenelg)

 

LEADERBOARD
45 – Matthew Snook (Glenelg)
41 – Andrew Moore (North)
34 – Sam Baulderstone (Norwood)
32 – James Battersby (Sturt)
31 – Matthew Broadbent (South)
26 – Jack Hayes (Eagles), James Rowe (Eagles)
24 – Tom Highmore (South)
22 – Joel Cross (South)
20 – Richard Douglas (Norwood)
20 – Liam McBean (Glenelg)

SANFL Digital Pass Player of the Year

West v North – Wayne Weidemann
3 – Will Combe (North)
2 – Mitch Duval (West)
1 – Alex Spina (North)

Sturt v Central – Grant Coffee
3 – James Battersby (Sturt)
2 – Abe Davis (Sturt)
1 – Jake Sutcliffe (Sturt)

Norwood v Glenelg – Robbie Neill
3 – Matthew Snook (Glenelg)
2 – Billy Stretch (Glenelg)
1 – Carl Nicholson (Glenelg)

 

LEADERBOARD
8 – Matthew Broadbent (South), Richard Douglas (Norwood), James Battersby (Sturt)
7 – James Boyd (Central), Harrison Wigg (North)
6 – Joel Cross (South)
5 – Jack Hayes (Eagles), Jack Hannath (Glenelg), Matthew Nunn (Norwood), Sam Baulderstone (Norwood)

Stanley H. Lewis Trophy

Club League Reserves Under-18 Total
Eagles 700 400 200 1300
North 700 150 150 1000
Glenelg 500 250 200 950
Sturt 300 250 300 850
Norwood 400 50 350 800
South 400 100 250 750
Central 50 350 150 550
West 150 50 0 200

Round 9 Statewide Super League Milestones

100 games
Carl Nicholson (Glenelg)

50 games
Elliot Chalmers (North)