Footy Fix

Round 6 SANFL Footy Fix

By ZAC MILBANK

Round 6 SANFL Match Review Panel

No incidents were cited in Round 6 of the Statewide Super League.

Round 10 SANFLW Match Review Panel

No incidents were cited in Round 10 of the Statewide Super Women’s League.

Round 6 Powerade Breakthrough Player Nominees

Rhett Montgomerie (Central) – The emerging defender battled hard against the Eagles to tally 20 disposals, nine marks and six tackles.

Lachlan McNeil (Eagles) – Showing great consistency, McNeil was again among the possessions with 21 to go with his five clearances and a goal against the Bulldogs.

Cam McGree (South) – The athletic ruckman continues to move well around the ground, collecting 18 disposals, 19 hit outs and four inside 50s.

 

Round 1 – Nick Lange (Central)
Round 2 – Casey Voss (Sturt)
Round 3 – Isaac Johnson (West)
Round 4 – Jacob Wehr (Eagles)
Round 5 – Ed Allan (West)

Round 10 SANFLW Powerade Breakthrough Player

The Round 10 SANFLW Powerade Breakthrough Player is Sturt’s Kiera Mueller.

The developing small defender continues to find a nice balance between defence and attack, using the ball well with poise in the back half.

Playing her first year of SANFLW, the 17-year-old was recruited from the Blackwood Football Club.

 

Round 1 – Hannah Ewings (North)
Round 2 – Mattea Breed (Norwood)
Round 3 – Izzy Kuiper (Sturt)
Round 4 – Tessa Kohn (Glenelg)
Round 5 – Keeley Kustermann (West)
Round 6 – Madison Lane (Central)
Round 7 – Kate Case (North)
Round 8 – Tiah Hough (Sturt)
Round 9 – Lauren Breguet (Central)

Round 6 Torrens University Cup MVP

The Round 6 Torrens University MVP nominee is Norwood’s Cooper Murley.

Originally from Tea Tree Gully FC, the 17-year-old racked up 34 disposals, eight tackles and a significant 14 clearances in his team’s win against West.

Round 6 Nominations
Central – Shay Linke
Glenelg – Nasiah Wanganeen
North – Nil
Norwood – Cooper Murley
South – Harry Spacie
Sturt – Ned Walter
West – Ed Van Den Berg
Eagles – Max Lister

Round 1 – Caleb Poulter (Eagles)
Round 2 – Riley Holder (Glenelg)
Round 3 – Tom Powell (Sturt)
Round 4 – Jase Burgoyne (Eagles)
Round 5 – Jason Horne (South)

Round 6 AAMI Rookie

There was one AAMI Rookie in Round 6 of the Statewide Super League.

Each rookie earns $500 for their nominated Community Club, courtesy of AAMI and SANFL.

Lachlan Grubb (Central) – Tea Tree Gully FC

R. O Shearman Medal

West v Norwood
9 – Richard Douglas (Norwood)
5 – Sam Baulderstone (Norwood)
4- Matthew Panos (Norwood)
3 – Ryan Bastinac (Norwood)
3 – Brad McKenzie (Norwood)
2 – Matthew Nunn (Norwood)
2 – Aaron Anderson (West)
1 – Mitch Grigg (Norwood)
1 – Mitch Duval (West)

Eagles v Central
10- Jack Hayes (Eagles)
5 – Joseph Sinor (Eagles)
5 – Luke Habel (Central)
4 – Jake Von Bertouch (Eagles)
3 – Jarrad Redden (Eagles)
2 – Rhett Montgomerie (Central)
1 – Lachlan McNeil (Eagles)

North v South
10 – Andrew Moore (North)
6 – Tom Highmore (South)
6 – Harrison Wigg (North)
5 – Matthew Broadbent (South)
2 – Mitch Harvey (North)
1 – Campbell Combe (North)

Glenelg v Sturt
9 – Matthew Snook (Glenelg)
9 – Liam McBean (Glenelg)
3 – Abe Davis (Sturt)
3 – James Battersby (Sturt)
2 – Chris Curran (Glenelg)
2 – Sam Colquhoun (Sturt)
2 – Daniel Fahey-Sparks (Sturt)

 

SANFL Digital Pass Player of the Year

North v South – Robbie Neill
3 – Harrison Wigg (North)
2 – Andrew Moore (North)
1 – Tom Highmore (South)

Eagles v Central – Wayne Weidemann
3 – Jack Hayes (Eagles)
2 – James Boyd (Central)
1 – Jake Von Bertouch (Eagles)

West v Norwood – Michael Maney
3 – Matthew Nunn (Norwood)
2 – Richard Douglas (Norwood)
1 – Matthew Panos (Norwood)

Stanley. H Lewis Trophy

Club League Reserves Under-18 Total
Eagles 500 300 150 950
North 500 100 100 700
Glenelg 300 200 200 700
South 400 50 200 650
Sturt 200 200 250 650
Norwood 300 50 250 600
Central 50 250 50 350
West 150 50 0 200