Footy Fix
0:42

Round 11 SANFL Footy Fix

Compiled by Zac Milbank

Round 11 SANFL Match Review Panel

North Adelaide’s Jarred Allmond has accepted a reprimand with an early guilty plea for striking the Eagles’ Matt Goldsworthy at Maughan Thiem Kia Oval on Sunday.

Round 11 Powerade Breakthrough Player Nominees

Reid Kuller (Glenelg) – Solidly-built midfielder continues to build his form, collecting 12 disposals, laying 10 tackles and kicking a goal against West Adelaide.

Tom Lewis (Sturt) – Impressing in his first year back after a knee reconstruction, Lewis was influential with 19 disposals, 11 tackles and a goal in the win against South Adelaide.

Jack Toner (Central) – The Victorian recruit snapped the sealing goal against the Redlegs while also tallying 16 disposals and six marks.

 

Round 1 – Nick Lange (Central)
Round 2 – Casey Voss (Sturt)
Round 3 – Isaac Johnson (West)
Round 4 – Jacob Wehr (Eagles)
Round 5 – Ed Allan (West)
Round 6 – Lachlan McNeil (Eagles)
Round 7 – Lachlan Jones (Eagles)
Round 8 – Will Combe (North)
Round 9 – Jordan O’Brien (Central)
Round 10 – Callum Park (Glenelg)

Round 11 Torrens University Cup MVP

The Round 11 Torrens University Cup MVP is Norwood’s Henry Nelligan.

Originally from Cummins/Kappinie FC on the Eyre Peninsula, Nelligan racked up a massive haul of 47 disposals to go with his three goals, 10 marks, seven tackles and eight clearances.

 

Round 11 Club Nominees
Central – Matthew Borlace
Glenelg – Hagan Wright
North – Blayne O’Loughlin
Norwood – Henry Nelligan
South – Arlo Draper
Sturt – Ned Grieve
West – Luke Young
Woodville-West Torrens – Brock Thomson

 

Round 1 – Caleb Poulter (Eagles)
Round 2 – Riley Holder (Glenelg)
Round 3 – Tom Powell (Sturt)
Round 4 – Jase Burgoyne (Eagles)
Round 5 – Jason Horne (South)
Round 6 – Cooper Murley (Norwood)
Round 7 – Saxon Evans (Central)
Round 8 – Brayden Cook (South)
Round 9 – Leo Coates (North)
Round 10 – Mani Liddy (Sturt)

R. O Shearman Medal

Central v Norwood
9 – James Boyd (Central)
5 – Richard Douglas (Norwood)
5 – Chris Olsson (Central)
4 – Travis Schiller (Central)
4 – John Butcher (Central)
2 – Sam Baulderstone (Norwood)
1 – Ben Nason (Central)

Sturt v South
10 – Sam Colquhoun (Sturt)
7 – Jack Henderson (Sturt)
6 – James Battersby (Sturt)
3 – Paul Hunter (South)
2 – Tom Lewis (Sturt)
2 – Guy Page (Sturt)

Glenelg v West
9 – Matthew Snook (Glenelg)
9 – Luke Partington (Glenelg)
6 – Marlon Motlop (Glenelg)
3 – Carl Nicholson (Glenelg)
2 – Dallas Willsmore (West)
1 – Luke Reynolds (Glenelg)

Eagles v North
10 – Jack Hayes (Eagles)
4 – Joseph Sinor (Eagles)
4 – Jimmy Toumpas (Eagles)
4 – Rhyan Mansell (Eagles)
4 – Mitch Clisby (North)
3 – Campbell Combe (North)
1 – Harrison Wigg (North)

LEADERBOARD
61 – Matthew Snook (Glenelg)
49 – Andrew Moore (North)
42 – James Battersby (Sturt)
41 – Luke Partington (Glenelg)
38 – Sam Baulderstone (Norwood)
36 – Jack Hayes (Eagles)
35 – Richard Douglas (Norwood)
33 – Matthew Broadbent (South)
32 – Joel Cross (South)
31 – Joseph Sinor (Eagles)
29 – James Rowe (Eagles)
25 – Kaine Stevens (West)
24 – Tom Highmore (South)
23 – Jimmy Toumpas (Eagles)
22 – Harrison Wigg (North)
21 – Joseph Haines (South), Paul Hunter (South)
20 – Liam McBean (Glenelg)

SANFL Digital Pass Player of the Year

Central v Norwood – Wayne Weidemann
3 – Travis Schiller (Central)
2 – John Butcher (Central)
1 – Richard Douglas (Norwood)

Sturt v South – Narelle Smith
3 – Sam Colquhoun (Sturt)
2 – James Battersby (Sturt)
1 – Joseph Haines (South)

Glenelg v West – Robbie Neill
3 – Marlon Motlop (Glenelg)
2 – Luke Partington (Glenelg)
1 – Carl Nicholson (Glenelg)

LEADERBOARD
12 – Richard Douglas (Norwood)
10 – James Battersby (Sturt)
9 – Matthew Broadbent (South), Harrison Wigg (North), Luke Partington (Glenelg)
8 – Joel Cross (South)
7 – James Boyd (Central), Abe Davis (Sturt), Joseph Haines (South)
6 – Travis Schiller (Central)
5 – Jack Hayes (Eagles), Jack Hannath (Glenelg), Matthew Nunn (Norwood), Sam Baulderstone (Norwood), Jimmy Toumpas (Eagles)

Stanley. H Lewis Trophy

Club League Reserves Under-18 Total
Eagles 900 450 300 1650
North 800 300 300 1400
Glenelg 700 300 250 1250
Sturt 500 350 400 1250
South 600 150 450 1100
Norwood 500 50 400 950
Central 250 500 150 900
West 150 100 50 300

Round 12 Statewide Super League Milestones

50 Games
Liam McBean (Glenelg)
Andrew Moore (North)