Team Selections

Statewide Super League Grand Final Teams

By ZAC MILBANK

Sunday 22 September

Port Adelaide v Glenelg| Adelaide Oval | 3:00pm

  • Live TV broadcast on Channel 7 & 7Plus
  • Live radio broadcasts on:
  • 1629 SEN SA & SEN APP
  • 1079 Life FM
  • ABC Grandstand Radio
  • Triple M
  • Fiveaa
  • Live stream via Digital Pass sanfldigitalpass.com.au
  • Live radio/scores/stats on the SANFL App | Live scores/stats at sanfl.com.au

PORT

Port Adelaide will need to make at least one change for the Statewide Super League Grand Final against Glenelg.

Classy forward Aidyn Johnson will miss after being handed a two-match suspension from the SANFL Match Review Panel for striking Glenelg captain Chris Curran in the Second Semi-Final.

Category B rookies Marty Frederick and Kai Pudney appear the most obvious choices to replace Johnson’s speed and running power across the expanses of Adelaide Oval.

The former Woodville-West Torrens pair have been joined in the Magpies’ 25-man squad by SANFL-contracted duo Matt Appleton and Ben Edwards, as well as key defender Riley Grundy.

 

F: Cox, Frampton, Hayes

HF: Woodcock, Marshall, Davidson

C: Farrell, Drew, Mayes

HB: Sutcliffe, Lienert, Hewett

B: Garner, McKenzie, Corcoran

 

R: Ladhams, Atley, Trengove

INT: Pudney, Frederick, Grundy, Appleton, Strange, Edwards, Elsworthy

IN: Frederick, Pudney, Grundy, Appleton, Edwards

OUT: Johnson (suspended)

GLENELG

Glenelg could take an unchanged line-up into the Statewide Super League Grand Final on Sunday.

With key forward Liam McBean expected to play despite sporting a moon boot during the week, the Bays have added four players to the 25-man squad.

Key defender Matt Uebergang, who missed the Preliminary Final, returns to the list after appearing in the Second Semi-Final against the Magpies.

Uebergang has been joined on the seven-man extended interchange bench by fellow inclusions Darcy Le Cornu, Todd Slade and Finn Betterman.

 

F: Reynolds, Scott, Partington

HF: Motlop, McBean, Bradley

C: Gregson, Snook, Nicholson

HB: Joseph, Curran, McCarthy

B: Scharenberg, Proud, Gould

 

R: White, Close, Agnew

INT: Virgin, Bailey, Uebergang, Koster, Slade, Le Cornu, Betterman

IN: Uebergang, Slade, Le Cornu, Betterman

 

SANFL RESERVES – GRAND FINAL

Sunday 22 September

Norwood v Woodville West Torrens | Adelaide Oval | 11:25am

  • Live stream via SANFL YouTube Channel
  • Live radio/scores/stats on the SANFL App | Live scores/stats at sanfl.com.au

NORWOOD
Surman, Taheny, Crauford, Saywell, Collins, Millman, Charlton, Hay, Di Stefano, Barnett, Szust, Buckham, Olsson, Bower, Martin, Spence, D. Johnston, Pascoe, Pedro, Stephens, Coles, Carroll, Ball, Heard, J. Wilson.

EAGLES
Comitogianni, Weidemann, J. Gaffney, Lee, Nason, C. Gaffney, West, Cook, Miller, Schmusch, Redden, Wehr, Bruce, Morgan, McPherson, McLeod, Heinjus, Schoenberg, Westbrook, McNeil, Mead, Coff, Pickett.

 

2019 SA U17 Futures Match |Adelaide Oval | 9:15am

BLUE
Dudley, Horsnell, Rayson, Chamberlain, Grubb, Carruthers, Powell, Higgins, Draper, Dnistriansky, Tranfa, Bock, Poulter, Falland, Schreiber, Sinderberry, Duke, Dukalskis, Potter, Smith.

YELLOW
Cohwam, Nelligan, Murley, Laudato, Walter, Clifton, Dean, Hamilton, Fairbrother, Newchurch, Roberts, Liddy, Pedlar, Simon, Dumesny, Coates, Holland, Phillps, Holder, Hortle, Tindale.