Footy Fix

Round 8 Footy Fix

Last Updated:

Compiled by Zac Milbank

Round 8 SANFL Match Review Panel

North Adelaide’s Will Combe has accepted a reprimand with an early guilty plea for engaging in rough conduct with Sturt’s Steven Slimming at Prospect Oval.

South Adelaide’s Jason Horne has accepted a reprimand with an early guilty plea for striking Central’s Billy Iles at Flinders University Stadium on Saturday.

Round 8 Powerade Breakthrough Player

The Round 8 Powerade Breakthrough Player is Norwood’s Henry Nelligan. The 19-year-old, playing his eighth match in succession this year, racked up 26 disposals, seven marks and a goal against the reigning premier Eagles.  

 

Round 1 – Jason Horne (South)
Round 2 – Josh Shute (Sturt)
Round 3 – Zane Williams (Eagles)
Round 4 – Tom Lewis (Sturt)
Round 5 – Josh Gore (West)
Round 6 – Dyson Hilder (North)
Round 7 – Jackson Callow (Norwood)

Round 8 Torrens University Cup MVP Nominee

The Round 8 Torrens University Cup MVP nominee is Glenelg’s Hugh Stagg. Originally from PHOS Camden FC, Stagg was outstanding in collecting 30 disposals and seven clearances while also booting three goals against West.

 

Round 1 – Morgan Ferres (Sturt)
Round 2 – Harvey Harrison (North)
Round 3 – Lukas Cooke (Eagles)
Round 4 – Arlo Draper (South)
Round 5 – Matt Roberts (South)
Round 6 – Will Verrall (South)
Round 7 – Cade Kennedy (West)

SANFL Digital Pass Player of the Year

South v Central – John Nankivell
3 – Bryce Gibbs (South)
2 – Joel Cross (South)
1 – Matthew Broadbent (South)

Glenelg v Adelaide – Ebony Marinoff
3 – Luke Reynolds (Glenelg)
2 – Matt Allen (Glenelg)
1 – Luke Partington (Glenelg)

North v Sturt – Wayne Weidemann
3 – Campbell Combe (North)
2 – Mitch Harvey (North)
1 – Casey Voss (Sturt)

Port v West – John Casey
3 – Sam Mayes (Port)
2 – Joel Garner (Port)
1 – Kaine Stevens (West)

Eagles v Norwood – Sam Tugwell
3 – Matt Goldsworthy (Eagles)
2 – James Tsitas (Eagles)
1 – Tyson Stengle (Eagles0

Round 8 Channel 7 Goal of the Week

Shearman Medal as voted by SANFL coaches

South v Central
10 – Bryce Gibbs (South)
7 – Joel Cross (South)
4 – Matthew Broadbent (South)
4 – Sam Skinner (South)
2 – Hayden Sampson (South)
2 – Jarrod Schiller (Central)
1 – Joe Haines (South)

Eagles v Norwood
10 – James Tsitas (Eagles)
6 – Angus Poole (Eagles)
5 – Riley Knight (Eagles)
4 – Clay Cameron (Eagles)
2 – Luke Thompson (Eagles)
2 – Matt Goldsworthy (Eagles)
1 – Henry Nelligan (Eagles)

Port v West
10 – Sam Mayes (Port)
6 – Kaine Stevens (West)
5 – Sam Hayes (Port)
4 – Joel Garner (Port)
3 – Tyson Goldsack (Port)
1 – Tom Corcoran (Port)
1 – Tom Murphy (West)

Glenelg v Adelaide
9 – Luke Reynolds (Glenelg)
7 – Luke Partington (Glenelg)
7 – Matt Allen (Glenelg)
3 – Brett Turner (Glenelg)
2 – Liam McBean (Glenelg)
1 – Marlon Motlop (Glenelg)
1 – Andrew McPherson (Adelaide)

North v Sturt
8 – James Battersby (Sturt)
6 – Aaron Young (North)
6 – Andrew Moore (North)
5 – Campbell Combe (North)
4 – Casey Voss (Sturt)
1 – Rory Illman (Sturt)