Footy Fix
2:24

Round 14 SANFL Footy Fix

Sturt’s Steven Slimming (far left) and Mark Evans (middle) farewell retiring trio (left to right) Byron Sumner, Tom Harms and Sam Caolquhoun. Picture – Peter Nelson

Compiled by Zac Milbank

Round 14 SANFL Match Review Panel

There were no incidents cited in Round 14 of the Statewide Super League.

Round 14 Powerade Breakthrough Player nominees

Karl Finlay (North) – Battled hard against the tide to defend solidly while collecting 12 disposals and five marks against the Panthers.

Mitch Duval (West) – One of his team’s best players in the upset win against Norwood, collecting 19 disposals, eight marks and kicking a goal from his defensive post.

Luke Bogle (South) – Crafty small forward collected 16 disposals, laid six tackles and booted two goals in the big win against North.

 

Round 1 – Nick Lange (Central)
Round 2 – Casey Voss (Sturt)
Round 3 – Isaac Johnson (West)
Round 4 – Jacob Wehr (Eagles)
Round 5 – Ed Allan (West)
Round 6 – Lachlan McNeil (Eagles)
Round 7 – Lachlan Jones (Eagles)
Round 8 – Will Combe (North)
Round 9 – Jordan O’Brien (Central)
Round 10 – Callum Park (Glenelg)
Round 11 – Tom Lewis (Sturt)
Round 12 – Reece Milsom (South)
Round 13 – Eamon Wilkinson (South)

Round 14 Torrens University Cup MVP

The Round 14 Torrens University Cup MVP is Norwood’s Jack Saunders.

Dividing his time between the midfield and forward 50m arc, Saunders produced a huge performance which included 29 disposals, eight marks, seven tackles and five goals against the Bloods.

 

Round 14 Club Nominations
Central – Lewis Cowham
Glenelg – Will Wiseman
North – Jayden Davison
Norwood – Jack Saunders
South – Matthew Roberts
Sturt – Malachy Carruthers
West – Cade Kennedy
WWT – Taj Schofield

Round 1 – Caleb Poulter (Eagles)
Round 2 – Riley Holder (Glenelg)
Round 3 – Tom Powell (Sturt)
Round 4 – Jase Burgoyne (Eagles)
Round 5 – Jason Horne (South)
Round 6 – Cooper Murley (Norwood)
Round 7 – Saxon Evans (Central)
Round 8 – Brayden Cook (South)
Round 9 – Leo Coates (North)
Round 10 – Mani Liddy (Sturt)
Round 11 – Henry Nelligan (Norwood)
Round 12 – Blayne O’Loughlin (North)
Round 13 – Finn Heard (Norwood)

Round 14 AAMI Rookies

There were four AAMI Rookies in Round 14 of the Statewide Super League.

Each rookie earns $500 for their nominated Community Club, courtesy of AAMI and SANFL.

Bailey Chamberlain (West) – Roxby Downs FC
Jye Sinderberry (West) – Goodwood Saints FC
Jack Heard (Norwood) – Walkerville FC
Sam Barnett (Norwood) – Payneham FC

R O Shearman Medal

Norwood v West
10 – Kaine Stevens (West)
6 – Lyndon Hupfeld (West)
4 – Mitch Duval (West)
3 – Cam Shenton (Norwood)
3 – Brad McKenzie (Norwood)
2 – Isaac Johnson (West)
1 – Sam Baulderstone (Norwood)
1 – Matthew Nunn (Norwood)

 

Central v Eagles
10 – Justin Hoskin (Central)
6 – Jimmy Toumpas (Eagles)
4 – James Tsitas (Eagles)
4 – Kyle Presbury (Central)
3- Jackson Kelly (Central)
2 – Nick Hayes (Eagles)
1 – Murray Stephenson (Central)

 

Sturt v Glenelg
10 – Darcy Bailey (Glenelg)
8 – Sam Colquhoun (Sturt)
3 – Luke Parks (Glenelg)
3 – Brad Agnew (Glenelg)
2 – Matthew Snook (Glenelg)
2 – Daniel Fahey-Sparks (Sturt)
1 – James Battersby (Sturt)
1 – Liam McBean (Glenelg)

 

South v North
9 – Ben Heaslip (South)
9 – Sam Overall (South)
5 – Campbell Combe (North)
3 – Tom Highmore (South)
2 – Joseph Haines (South)
1 – Paul Hunter (South)
1 – Joel Cross (South)

 

2020 SANFL Digital Pass Player of the Year

Norwood v West – Robbie Neill
3 – Kaine Stevens (West)
2 – Lyndon Hupfeld (West)
1 – Cam Shenton (Norwood)

Sturt v Glenelg – Wayne Weidemann
3 – Darcy Bailey (Glenelg)
2 – Sam Colquhoun (Sturt)
1 – Matthew Snook (Glenelg)

Central v Eagles – Grant Coffee
3 – Justin Hoskin (Central)
2 – James Tsitas (Eagles)
1 – Kyle Presbury (Central)

Stanley H. Lewis Trophy

Club League Reserves Under 18 Total
Eagles 1100 550 450 2100
North 1000 400 400 1800
South 900 200 450 1550
Glenelg 900 300 250 1450
Sturt 500 450 500 1450
Norwood 600 100 500 1200
Central 350 650 200 1200
West 250 150 50 450