Footy Fix
2:15

Round 13 SANFL Footy Fix

Compiled by Zac Milbank

Round 13 SANFL Match Review Panel

Glenelg forward Jack Kluske has accepted a reprimand for engaging in rough conduct with Central’s Dylan Weaver at ACH Group Stadium on Saturday evening.

Round 13 Powerade Breakthrough Player Nominees

Patrick Davies (North) – The mature-age midfielder made the most of his opportunity for more time in the centre square, racking up 19 disposals, six tackles and two goals.

Eamon Wilkinson (South) – In his 13th game for the season, the exciting small forward kicked two goals to go with his 10 disposals, five marks and four tackles.

Jed Spence (Norwood) – Playing the fourth League game of his career, Spence battled hard against the tide to tally 22 disposals, six clearances and a goal.

 

Round 1 – Nick Lange (Central)
Round 2 – Casey Voss (Sturt)
Round 3 – Isaac Johnson (West)
Round 4 – Jacob Wehr (Eagles)
Round 5 – Ed Allan (West)
Round 6 – Lachlan McNeil (Eagles)
Round 7 – Lachlan Jones (Eagles)
Round 8 – Will Combe (North)
Round 9 – Jordan O’Brien (Central)
Round 10 – Callum Park (Glenelg)
Round 11 – Tom Lewis (Sturt)
Round 12 – Reece Milsom (South)

Round 13 Torrens University Cup MVP

The Round 13 Torrens University Cup MVP nominee is Norwood’s Finn Heard.

Recruited from Walkerville FC, Heard booted five goals while also registering eight marks and 11 disposals in the Redlegs’ win against South.

 

Round 13 Club Nominations
Central – Finn Reed
Glenelg – Riley Holder
North – Lam Simon
Norwood – Finn Heard
South – Matthew Roberts
Sturt – Malachy Carruthers
West – Cade Kennedy
Woodville-West Torrens – Zac Phillips

 

Round 1 – Caleb Poulter (Eagles)
Round 2 – Riley Holder (Glenelg)
Round 3 – Tom Powell (Sturt)
Round 4 – Jase Burgoyne (Eagles)
Round 5 – Jason Horne (South)
Round 6 – Cooper Murley (Norwood)
Round 7 – Saxon Evans (Central)
Round 8 – Brayden Cook (South)
Round 9 – Leo Coates (North)
Round 10 – Mani Liddy (Sturt)
Round 11 – Henry Nelligan (Norwood)
Round 12 – Blayne O’Loughlin (North)

R O Shearman Medal

West v Eagles
9 – James Tsitas (Eagles)
9 – James Rowe (Eagles)
4 – Sam Lowson (Eagles)
4 – Joseph Sinor (Eagles)
2 – Pierce Seymour (Eagles)
2 – Tom Keough (West)

South v Norwood
10 – Paul Hunter (South)
7 – Joel Cross (South)
7 – Joseph Haines (South)
4 – Matthew Broadbent (South)
1 – Nic Schwarz (South)
1 – Ben Heaslip (South)

Sturt v North
10 – Campbell Combe (North)
7 – Jarred Allmond (North)
4 – Cameron Hewett (North)
3 – Ben Jarman (North)
3 – Elliot Chalmers (North)
2 – Sam Colquhoun (Sturt)
1 – Mark Evans (Sturt)

Glenelg v Central
8 – Jarrod Schiller (Central)
5 – Travis Schiller (Central)
4 – Michael Virgin (Glenelg)
4 – Callum Park (Glenelg)
3 – Max Proud (Glenelg)
2 – Fraser Fort (Central)
2 – Luke Partington (Glenelg)
1 – Jack Toner (Central)
1 – Matthew Snook (Glenelg)

LEADERBOARD
62 – Matthew Snook (Glenelg)
49 – Andrew Moore (North)
47 – Joel Cross (South)
44 – James Battersby (Sturt)
43 – Luke Partington (Glenelg), Joseph Sinor (Eagles)
41 – Jack Hayes (Eagles), Paul Hunter (South)
39 – Sam Baulderstone (Norwood)
38 – Matthew Broadbent (South), James Rowe (Eagles)
37 – Campbell Combe (North)
35 – Richard Douglas (Norwood)
29 – Joseph Haines (South)
27 – Jordan Foote (Eagles)
25 – Kaine Stevens (West), Jimmy Toumpas (Eagles)
24 – Tom Highmore (South), Brad McKenzie (Norwood)
22 – Harrison Wigg (North)
20 – Liam McBean (Glenelg)

SANFL Digital Pass Player of the Year

West v Eagles – Wayne Weidemann
3 – James Tsitas (Eagles)
2 – James Rowe (Eagles)
1 – Joseph Sinor (Eagles)

Sturt v North – Narelle Smith
3 – Harrison Wigg (North)
2 – Lee Minervini (North)
1 – Sam Colquhoun (Sturt)

Glenelg v Central – Robbie Neill
3 – Murray Stephenson (Central)
2 – Michael Virgin (Glenelg)
1 – Jarrod Schiller (Central)

LEADERBOARD
13 – Richard Douglas (Norwood)
12 – James Battersby (Sturt), Harrison Wigg (North)
11 – Joel Cross (South)
9 – Matthew Broadbent (South), Luke Partington (Glenelg), Joseph Haines (South), James Boyd (Central)
7 – Abe Davis (Sturt)
6 – Travis Schiller (Central)
5 – Jack Hayes (Eagles), Jack Hannath (Glenelg), Matthew Nunn (Norwood), Sam Baulderstone (Norwood), Jimmy Toumpas (Eagles)

Stanley H Lewis Trophy

Club League Reserves Under-18 Total
Eagles 1100 550 400 2050
North 1000 350 400 1750
South 800 200 400 1400
Glenelg 800 300 250 1350
Sturt 500 400 450 1350
Norwood 600 100 450 1150
Central 250 600 200 1050
West 150 100 50 300

Round 14 Statewide Super League Milestones

Ben Nason (Central) – 50 games