Team Selections

Round 10 Statewide Super Women’s League Teams

SATURDAY, AUGUST 1 

West Adelaide v South Adelaide | 9:30am | Hisense Stadium | SANFL Digital Pass

WEST

F: Greer, O. Smith, Scutchings

HF: Thompson, Ballard, Venning

C: Culhane, Walsh, Killian

HB: Newman, Biddell, Martin

B: James, Kustermann, Doupis

 

R: Davis, Rodato, Scholar

INT: Griffiths, Mason, Gray, Hardwick, Maidment, L. Smith, Harfield

IN: Ballard, Griffiths

OUT: Ramsey

 

SOUTH

F: Ross, Whitley, Peters

HF: Copley, Cavouras, Schirmer

C: Hammond, Campbell, Charlton

HB: Wedding, Pratt, Buchanan

B: Haylock, Smith, Northcott

 

R: Tahau, Meyer, Munyard

INT: Rothwell, McKinnon, Flanagan-Sjoberg, Gibbs, Clifton, Pennifold

IN: Rothwell, Cavouras, Northcott, McKinnon, Pratt

OUT: Bennett (managed), Kraft, Rogers, Brockhurst

NEW: Kristen Rothwell (Willunga)

 

Sturt v Woodville-West Torrens | 11:30am | Peter Motley Oval | SANFL Digital Pass

STURT

F: Wittervan, Brooks-Birve, H. Prenzler

HF: Swan, T. Prenzler, Harris

C: E. Dawes, Bevan, Griffith

HB: Ballard, Baltais, Daly

B: McEvoy, Schenscher, Mueller

 

R: Z. Prowse, Kuiper, Rigter

INT: Baker, Hough, Jericho, Keech, Ladas, Trenorden

IN: Ballard, Wittervan, Trenorden

OUT: Chaplin

 

EAGLES

F: Holmes, Lee, Jaida Tabb

HF: Forby, Blanden, Smallacombe

C: Dolan, Forth, Zuill

HB: Maher, Reid, Anthony

B: Fitzgerald, Parish, Pipinis

 

R: Ayesu, Falkenberg, Zecevic

INT: Mullen, Gianakis, Fazzalari, Davey, Tromans, Tiller

IN: Fitzgerald, Mullen, Tromans

OUT: Walker (concussion)

NEW: Alysha Fitzgerald (SMOSH West Lakes)

 

Norwood v Glenelg | 11:30am | Coopers Stadium | SANFL Digital Pass

NORWOOD

F: Smith, Gallagher, Gould

HF: Tsoumbris, Zander, Macolino

C: Hiscock, Busch, Karamoshos

HB: Hankinson, Cutting, Fenton

B: Allen, Breed, Armitstead

 

R: Zerella, Sporn, Davies

INT: Avery, Bigg, Murison, Halfpenny, Rochow, Martin, Samuel

IN: Karamoshos, Avery, Tsoumbris, Rochow, Samuel

OUT: Ferrall, Lishmund

 

GLENELG

F: Affolter, Packer, Kohn

HF: Duffy, Morriss, Freeman

C: Fisher, Tonon, Moon

HB: Kellock, Gould, Varnhagen

B: Kenny, Speechley, Armitage

 

R: Aistrope, Franson, Bates

INT: Coombe, Earl, Hartley, Howell, McElroy, Tyminski, Wilton

 

North Adelaide v Central District | 1:15pm | Coopers Stadium | SANFL Digital Pass

NORTH

F: Daniel, Barltrop, Perry

HF: Pope, Castle, Arthur

C: Greet, Woodland, Case

HB: Gauci, Ward, Sundstrom

B: Clark, Harvey, Radan

 

R: Rasheed, Tynan, Ewings

INT: Gallio, Howell, McKendrick, Reynolds, Taylor, Woodards

IN: Barltrop, McKendrick, Woodards, Rasheed

OUT: Hatchard, Howe

 

CENTRAL

Breguet, Roswenzweig, Reynolds, Huynh, Murphy, James, Biagi, S. Smith, Wills, Lane, D. Sonneman, Doughty, Allan, Perry, Searle, L. Smith, Keys, Stafford, Butler, Richardson, McInerney, Cannizzaro, Cullen

IN: Biagi, Cullen

OUT: Mickan, Teague