Team Selections

Round 1 Statewide Super League Teams

Last Updated:

By ZAC MILBANK

NORWOOD

Norwood will have at least five new faces to confront Port at The Parade.

Impressive young Tasmanian forward Jackson Callow will start at full forward while former Redleg junior Jacob Kennerley will use his running power through the midfield.

Fos Williams Medallist Michael Knoll will lead the ruck while star veteran Paul Puopolo plays his first league game since the 2010 Grand Final out of a forward pocket.

League

F: Wagner, Callow, Puopolo

HF: Hamilton, Boyd, Douglas

C: Barry, Grigg, McKenzie

HB: Z. Richards, Heard, Saywell

B: Ball, Collins, Shenton

 

R: Knoll, Kennerley, Nunn

INT: Pedro, Rokahr, Spence, Nelligan

EMG: Bampton, Gerloff, J. Richards

NEW: Harry Boyd (Shepparton), Jackson Callow (North Launceston), Jacob Kennerley (Geelong), Tom Wagner (Payneham), Michael Knoll (Sydney)

Reserves
Irra, Bampton, Carroll, Bower, Buckham, Larkins, Vardenaga, Pascoe, Wilkins, J. Richards, Hearing, Gerloff, Tranfa, Cavallaro, Binder, Schwerdt, Duke, Morris, Murley, Trepka, Higgins, Warton

 

Under-18
Walls, Bishop, Hyde, Joseph, Jones-Bobridge, Gale, Gal, Lord, Rahui, Kent, Cristancig, Richardson, Charlton, Verrall, Capurso, Minervini, Kemp, Michalanney, Ianniello, Bordon, Dnistriansky, Boxer, Foster, Pitt, Bowman, Lake, Dickeson

 

PORT

Port Adelaide will have several League debutants for its return to SANFL action against Norwood on Thursday night.

Father-son Taj Schofield and Victorian draftee Ollie Lord will be among those playing their first game at SANFL League level.

Key forward Luke Surman is poised to confront his old teammates after departing The Parade for Alberton during summer.

Several AFL-listed players will be sent back to the Magpies squad before the bounce on Thursday evening.

League

F: Aldridge, Lord, Moore

HF: Burgoyne, Surman, Weidemann

C: Schofield, Williams, Wildman

HB: Corcoran, Frederick, Westbrook

B: Garner, Edwards, Lienert

 

R: Hayes, Sutcliffe, Mayes

INT: Sareen, Strange, Appleton, Carter

SOUTH

South has injected a blend of youth and experience to play against Adelaide.

Former Crow Bryce Gibbs will play against his former teammates inside the centre square while journeyman spearhead Daniel Nobes (26, 200cm and 114kg) will make his SANFL debut after playing with Christies Beach and Waikerie.

Forward Jake Tarca returns to Noarlunga after a stint on Geelong’s list while tall forward Sam Skinner has been named at centre half-forward after his AFL career with Brisbane was hampered by knee injuries.

Kangaroo Island bigman Damon Freitag will play his first League game when he leads the ruck.

Tall utility Alex Cailotto will play his 100th League game.

League

F; Fitt, Nobes, Cross

HF: Tarca, Skinner, Schwarz

C: Sampson, Gibbs, Milsom

HB: Haines, Haren, Broadbent

B: Loneragan, Summerton, Brown

 

R: Freitag, Heaslip, Rose

INT: Cailotto, Horne, Kappler, Bogle, Wilkinson, Biemans

NEW: Jake Tarca (Geelong), Daniel Nobes (Christies Beach), Damon Freitag (Wisanger), Sam Skinner (Brisbane), Bryce Gibbs (Adelaide)

 

Reserves
Clifton, Coleman, Douglass, Dumesny, Elsworthy, Flett, Gaden, Juckers, Kraemer, Lovering, Machin, McKinnon, Megins, Nye, O’Neill, Spacie, Tucker, Turner, Whitbread. EMG – Lippett, Davies

 

Under-18
Brown, Mitton, Bradley, Kirkland, Rogers, Birt, Hogg, Hayes, Jones, Hoeck, Duncan, Roberts, Smith, Daniell, Galliford, Le Raye, Bottroff, Miller, Worthley, Draper, Cockshell, Marshall, Verrall, Treloar

 

ADELAIDE

Adelaide will have the services of a former Richmond midfielder, who will make his debut against South.

Former  Tiger Daniel Jackson, who played 156 AFL matches, will line-up with the Crows’ SANFL side in his role as Leadership Development Manager.

The 34-year-old has been named to start in the forward pocket while No.2 draft pick Riley Thilthorpe is listed on a wing.

Captain Matthew Wright is on the other wing while former GWS and Central District midfielder Jackson Hately starts in the centre.

League

F: Jackson, J. Mathews, Clarke

HF: Clamp, Borlase, Merrett

C: Wright, Hately, Thilthorpe

HB: Latchford, Davis, Newchurch

B: L. Mathews, Marshman, McAsey

 

R: Strachan, Boyle, O’Connor

INT: Marini

NEW: Tariek Newchurch (North Adelaide), Fisher McAsey (AFL), Riley Clamp (Strathalbyn), Lachlan Mathews (McLaren), Baliey Marshman (Reynella), Ronin O’Connor (AFL), Oliver Clarke (Prince Alfred OC), Jay Boyle (Brighton), Daniel Jackson (Richmond)

CENTRAL

Central fans will get their first look at forward line recruits Aiden Grace and Tom Graham against North.

The pair have been named across half-forward with the Bulldogs, with another three players potentially to debut against the Roosters.

Former Glenelg defender Dylan Morton will play as a key backman while hard-running midfielder Harry Grant is expected to find plenty of the ball when he’s injected into the game.

Local product Rhys Cannizzaro (19, 188cm and 90kg) could also make his debut after progressing through the ranks at Nuriootpa.

League

F: Gillard, Hoskin, Mclean

HF: Barreau, Graham, Grace

C: East, T. Schiller, Olsson

HB: Habel, Morton, M. Neagle

B: Weaver, Fort, Montgomerie

 

R: Marsh, J. Schiller, Kelly

INT: Dahms, Boyd, Dew, Grant, Cannizzaro, D. Pisani, Haydon, Patterson, Presbury

NEW: Harry Grant (GWS Academy), Aiden Grace (Glenorchy), Tom Graham (Oakleigh Chargers), Dylan Morton (Glenelg), Rhys Cannizzaro (Nuriootpa)

Reserves
Lellman, Nason, Sutton, Carpenter, Templeton, Richard, Shaw, Cowham, Hill, Coff, O’Brien, Iles, Brown, Hollamby, Alleer, Thomson, Hart, Grubb, Ryan, Rigney, Scott, Kennedy

 

Under-18
Dudley, Ross, Wilson, Ratcliff, Copperstone, Clements, Reed, S. Linke, Krieg, Penrose, Pyman, Kalleske, Mondello, Nelson, Carreno, T. Linke, Evans, Whitelum, Borlace, McDonald, Akur, Gilchrist, Tuck, McCabe, Hahn, Poulton

 

 

NORTH

North will unleash two new defenders for the clash with Central District.

Former Glenelg backman Sam Davis and untried BSR product Lachie Wilsdon have been named to start against the Tigers.

Star recruit Aaron Young has been named to play in the centre square.

Premiership forward Keenan Ramsey will play his 100th League match.

League

F: Hender, Hilder, LeBois

HF: Jarman, Harvey, W. Combe

C: Wigg, C. Combe, Szekely

HB: Spina, Wilsdon, Allmond

B: Davis, C. Craig, Miller

 

R: Barns, Moore, A. Young

INT: Ramsey, Schwarz, Nixon, Clisby, Smith, Chalmers

NEW: Sam Davis (Glenelg), Lachie Wilsdon (Brinkworth Spalding Redhill)

 

Reserves
Neade, R. Young, Hewett, Bowman, Magor, Parsons, Neagle, Rigney, Minervini, Langley, Craig, McInerney, Goudman-Glasson, Byrne, Slee, Rusca, Eberhard, Hann, Coates, Russell, Freer, Davison, Millar, Mercovich

Under-18
F: Dignan, Keeler, Santillo
HF: Rypstra, Froling, McNamara
C: McTaggart, Jackson, Wissmann
HB: O’Loughlin, Bennier, Turner
B: Montgomery, Jackson-Martin, Wilsdon

R: Moors, Harrison, Blacker
INT: Tindale, White, Saint, Woodward, Mulady, Francou, Scadden, Sherman, Nolan, Pitt

EAGLES

A new-look Woodville-West Torrens outfit will begin its premiership defence against Sturt.

With at least five premiership players needing to be replaced, the Eagles have added the Menzel brothers with Troy starting on a wing and Daniel deep in attack.

Former Crow Riley Knight will start in the centre square alongside big-bodied Essendon signing Kobe Mutch.

Mitchell Mead, who won the Bob Lee Medal as best afield in last year’s Reserves Grand Final, will make his League debut for the Eagles after playing in 14 League games for Port Adelaide.

League

F: Lonergan, D. Menzel, Poole

HF: Hayes, Von Bertouch, Cameron

C: Tsitas, K. Mutch, T. Menzel

HB: Seymour, Thompson, Toumpas

B: McFarlane, Giuffreda, Mead

 

R: West, Sinor, Knight

INT: Firns, Hardie, Kerrish, Lehmann, Jungfer, Rowland, Pudney

NEW: Troy Menzel (Central District), Daniel Menzel (Central District), Clay Cameron (Redland), Kobe Mutch (Essendon), Riley Knight (Adelaide), Mitchell Mead (Port Adelaide SANFL), Dane McFarlane (Werribee), Sebastian Kerrish (Glenelg), Rory Lehmann (Vermont), Mitchell Hardie (Canberra Demons)

 

Reserves
Comitogianni, Mills, Moore, Lee, Beecken, R Mutch, Schmusch, Williams, Bruce, Gaffney, Sharman, Morgan, Dawkins, Pearce, Michael, McLeod, Hoile, Buck, Litster, Kasianowicz, Jackson, Wheare

Under-18
F: D’Aloia, Lukac, Dwyer
HF: Nicholls, Cooke, Pearce
C: Launer, Calvett, Watson
HB: Thomson, Williams, Barkla
B: Mitzithras, Ueding, Neumann

R: Hunter-Price, Phillipou, Carter
INT: Branford, Goldie, Harnas, Mansell, Murphy, O’Reilly, Pitman, B. Schwartz

 

STURT

Sturt’s star recruit Patrick Wilson has been named to start in the centre against the Eagles.

The former Crow hurt his shoulder in the trial match against Central last Friday night but appears set to play for the Double Blues for the first time since the 2016 Grand Final.

Wingman Josh Shute could play his first League game after featuring in 15 Reserves appearances last year, having played his junior games with Walkerville FC

League

F: J. Hone, Davis, Patullo

HF: Kirkwood, Evans, Lewis

C: Slimming, Wilson, Crocker

HB: Page, Wundke, Voss

B: Illman, Edmonds, Grivell

 

R: Fahey-Sparks, Battersby, McEntee

INT: Johnson, Trenorden, Houlahan, Carey, Shute, Penfold, Thiele

NEW: Josh Shute (Walkerville)

 

Reserves
Burrows, Braidwood, T. Hone, Bristow, Crane, Allan, Dakin, Liddy, Wingard, DeZylva, Smith, Walter, Parker-Boers, Grundy, Coomblas, Richards, Cock, A. Lochowiak, How, Doyle, Taylor, Armiento, Grieve

 

Under-18
F: Lochowiak, Packer, Bishop
HF: Davies, Ferres, Taylor
C: Tucker, Jefferies, Tidemann
HB: Hein, Fryer, Becker
B: Felton, Fidge, Torode

R: Thredgold, Spain, Sadler
INT: Aish, Read, Dwyer, Gibson
EMG: Byun, Houston

GLENELG

Glenelg has included its three tall recruits to confront West on Saturday evening.

Former Swan Toby Pink starts in attack while former Kangaroos Sam Durdin and Lachie Hosie will also line up in the starting 18 for the Bays.

Ex-West midfielder Brett Turner is at half-forward while home-grown juniors Cooper Horsnell, Brady Searle and Liam Wisdom are all in the mix to make their League debut.

League

F: Motlop, McBean, Hosie

HF: Reynolds, Pink, B. Turner

C: Park, Partington, Allen

HB: Martini, Durdin, Virgin

B: Bradley, Curran, Proud

 

R: Hannath, Snook, Bailey

INT: Stretch, Kluske, Kuller, Wisdom, Yates, Horsnell, Searle

NEW: Toby Pink (Sydney Swans), Sam Durdin (North Melbourne), Brett Turner (West Adelaide), Liam Wisdom (Plympton), Brady Searle (Plympton), Cooper Horsnell (Henley)

Reserves
Chandler, Weir, Cole, Wright, Condon, Dowling, Edwards, G. Turner, Holder, Kitschke, McCarthy, McDonnell, Minchin, Moore, Murphy, Newman, Robins, Scharenberg, Schott, Wanganeen

Under-18
Tunkin, Window, Lovelock, Stagg, Gluyas, Nicotra, Durant, Scannell, Owens, Edwards, Brokensha, Wolfenden, Trevena, McInnes, Burtt, Rayson, Charlick, Wiseman, Harding, McGary, Watts, Adams, Dewhirst, Kaeslar, Porter

 

WEST

West Adelaide could have as many as nine debutants as it begins life under new coach Brad Gotch against Glenelg.

Former AFL-listed pair Kieran Lovell (Hawthorn) and Tom Murphy (North Melbourne) are in the 25-man squad which must be trimmed by three before the bounce.

Athletic 20-year-old from Goodwood Saints, Angus Rana (200cm and 85kg) will make his League debut starting in the ruck.

League

F: Gore, Keough, McKenzie

HF: I. Johnson, Beech, Karpany

C: Haysman, J. Stevens, Boyle

HB: Murphy, Sinderberry, May

B: Hill, Ryan, Duval

 

R: Rana, Lovell, Maguire

INT: Koster, Cleeland, Dunkin, Ellem, Waite, Redfern, Schiller

NEW: Josh Gore (Gold Coast Academy), Kieran Lovell (Kingborough Tigers), Mitchell Maguire (Canberra Demons), Matthew McKenzie (St Albans), Tom Murphy (North Melbourne), Angus Rana (Goodwood Saints), Luke Redfern (Coolamon Rovers), Joel Stevens (Waratahs), Angus Rana (Goodwood Saints)

 

Reserves
C. Allan, E. Allan, Anderson, Babic, Batley, Chamberlain, Elliot, C. Fairlie, P. Fairlie, Fejo, Gordon, J. Johnson, Kirk, Laudato, Levicki, Meline, Morrish, Rundle, Sherlock, Steele, Taverner, Taylor, Wilson

 

Under-18
Bunworth, Martin, Pridham, Obst, Burbridge, Ryan, Kennedy, Desira, Higham, McCormick, Eagleton, Baker, Baltagie, Thackeray, Coe, Scully, Watts, Young, Singleton, Byrne, Steene, Satanek, Roberts, Barnett, Lemmey