2019 SANFL Juniors Premiers and Grand Final Schedule

Find out which SANFL Juniors earned premiership glory after a host of Grand Finals were played at a variety of SANFL venues on the weekend.

See below for the schedule for this weekend’s Under-15 and Under-16.5 Grand Finals. Entry is free.

Prospect Oval (North Adelaide Football Club)

Under 12 Division 3 North
Tea Tree Gully 7.4 (29) def Golden Grove 2.2 (14)

Under 12 Division 1 North
Golden Grove 0.5 (5) def by Walkerville 5.9 (39)

Under 13 Division 1 North
Golden Grove 9.5 (59) def Walkerville 6.5 (41)

Under 13 Division 3 North
Golden Grove 5.4 (34) def Athelstone 2.5 (17)

Under 14 Division 4
Flagstaff Hill 8.5 (53) def Athelstone 7.4 (46)

Unley Oval (Sturt Football Club)

Under 13 Division 1 South
Port District 7.7 (49) def Payneham 6.4 (40)

Under 12 Division 1 South
Glenunga 5.5 (35) def by Port District 4.12 (36)

Under 12 Division 3 South
Glenunga 1.3 (9) def by Hectorville 3.1 (19)

Under 14 Division 5
Glenunga 15.11 (101) def Broadview 1.4 (10)

SMOSH West Lakes Premiers

City Mazda Stadium (West Adelaide Football Club)

Under 13 Division 2 South
Brighton 4.5 (29) def by Edwardstown 6.6 (42)

Under 14 Division 1
Brighton 5.5 (35) def Golden Grove 4.6 (30)

Under 12 Division 2 South
Colonel Light Gardens 2.1 (13) def by Goodwood 4.5 (29)

Under 14 Division 2
Colonel Light Gardens 9.4 (58) def Flinders Park 2.5 (17)

Maughan Thiem Kia Oval (Woodville West Torrens Football Club)

Under 12 Division 2 North
Salisbury 4.9 (33) def Hope Valley 3.4 (22)

Under 13 Division 2 North
Hope Valley 2.5 (17) def by Ingle Farm 3.8 (26)

Under 13 Division 3 South
Unley 2.3 (15) def by SMOSH West Lakes 5.10 (40)

Under 14 Division 3
Edwardstown 4.4 (28) def by SMOSH West Lakes 13.9 (87)

Edwardstown Premiers

Under 15 & Under 16.5 Grand Final Schedule

Friday September 13th – Campbelltown Memorial Oval
6:10pm – Under 15 Division 1
Glenunga v Payneham

8:00pm – Under 16.5 Division 1
Plympton v Unley

Sunday September 15th – Peter Motley Oval
9:00am – Under 15 Division 3
Salisbury West v Hectorville

10:50am – Under 15 Division 2
Goodwood v Unley

12:40pm – Under 16.5 Division 3
Salisbury North v Marion

2:30pm – Under 16.5 Division 2
Modbury v Broadview