U18 Torrens Uni Cup MVP

Round 18: Sam Michael
From the Balaklava FC, Michael had a strong influence in the Eagles’ win with 18 disposals 10 Marks 26 hit outs, 3 clearances and 2 goals, Sam was the most influential big man on the ground.

Round 17: Kade Chandler (Norwood)
From Western United Football Club on Eyre Peninsula, Chandler racked up 23 disposals, five marks and three goals in the Redlegs’ big win against North.

Round 16: Jacob Collins (Norwood)
A product of the Ceduna Blues FC, Jacob was a member of the 2018 South Australian U18 National Championships team.  He was prominent in his team’s 41-point victory over South Adelaide by providing plenty of run off half-back.  Jacob collected 23 kicks, 5 handballs, 7 marks and a tackle.  His long penetrating kick was on display and his goal early on in the game was a highlight.


Round 15: Corey Durdin (Central)
From the Golden Grove FC, Corey recently returning from the AFL U16 NAB National Championships where he was named the Kevin Sheehan Medallist and South Australia’s MVP. Since then, he was also named an U16 All Australian. He has continued his good form and was outstanding in Central’s two-point win over Sturt. Corey collected 31 disposals, 24 Kicks, 7 Handballs, 3 tackles, 6 inside 50’s, 4 rebound 50’s and kicked a goal playing as an onballer.

Round 14: Jake Tarca (South)
From the Encounter Bay Football Club, Tarca kicked six goals without a miss to go with his 14 disposals and four marks against North at Prospect Oval.

Round 13: Ethan Moore (West)
From the Mitcham Hawks, Moore was prolific through midfield while collecting 41 disposals, seven clearances and nine inside 50s against Central at City Mazda Stadium.

Round 12: Harry Schoenberg (Eagles)
From Mintaro Manoora Football Club, Schoenberg had a strong influence in the Eagles’ win against Norwood while collecting 29 disposals, four tackles and a goal

Round 11: Harrison Magor (North)
Originally from Port Pirie, Magor collected 30 disposals, eight clearances and a goal against the Bloods at City Mazda Stadium.

Round 10: Brad Potter (Glenelg)
From Reynella FC, Potter racked up 28 disposals, 13 tackles and two goals against Norwood at The Parade.

Round 9: Isaac Brill (Eagles)
From SMOSH West Lakes FC, Brill thrived in his new role in the centre square, collecting 26 disposals, nine marks and a goal in the Eagles’ win against Central District at My Money House Oval.


 

Round 8: Jack Goudman-Glasson (North)
From Hectorville Football Club, the strong forward chalked up 24 disposals, 13 marks and four goals in the Roosters’ win against the Bays.

Round 7: Bailey Coleman-Oakes (North)
From the Broadview Football Club, Coleman-Oakes racked up 43 disposals, 12 clearances, nine marks and six tackles in the Roosters’ win against South.

Round 6: Jarrod Miller (Eagles)
Originally from the Henley Football Club, Miller racked up 40 disposals, 12 marks and three goals in his team’s win against Sturt at Maughan Thiem Hyundai Oval.

Round 5: Cameron Taheny (Norwood)
From the Eastern Ranges Football Club on Eyre Peninsula, Taheny kicked a game-breaking haul of eight goals to go with 24 disposals and 12 marks in the win against West Adelaide at The Parade.

Round 4: James Grimley (South)
Originally from the McLaren Districts Football Club, Grimley kicked a game high six goals to go with 14 disposals and five marks against West at Gliderol Stadium.

Round 3: Luke Bogle (South)
From the Blackwood Football Club, Bogle racked up 42 disposals, 12 clearances, and eight tackles in the Panthers’ win against the Eagles.

Round 2: Malachai Ahmatt-Lovett (Central)
From the Elizabeth Football Club, Ahmatt-Lovett was outstanding in his team’s win against the Eagles, booting a game -high seven goals while also collecting 14 disposals and nine marks.

Round 1: Aaron Nietschke (Central)
Originally from Eudunda Robertstown FC, Nietschke racked up 39 disposals at 82 per cent efficiency through the midfield in the Bulldogs narrow win against North.

Major Partner

Premier Partners

Corporate Partners

Government Partners