U18 MACCA’S CUP FINALS

Published on: Sep 01 2016 | Author: admin |

The Under-18 Macca’s Cup heats up on Sunday with a finals double-header at Football Park.

By ZAC MILBANK | Twitter @zacmilbank

The Under-18 Macca’s Cup heats up on Sunday with a finals double-header at Football Park.

With the competition revised to a top-four in 2016, the Macca’s Cup finals series will be conducted over three weeks, culminating in the Grand Final being held at Adelaide Oval on Sunday September 18 from 10.55am.

But first, minor premier Glenelg will tackle last year’s runner-up Woodville-West Torrens in the Qualifying Final from 2.10pm.

Coached by dual Crows premiership hero Tyson Edwards, the Bays – with Edwards’ son Jackson in the midfield – have been the competition’s pacesetter for much of the season.

The Eagles – guided by club stalwart Shane Reardon – will be looking for redemption after being edged out by Norwood in last year’s title-decider.

In the Elimination Final, third-placed Sturt will confront fourth-placed North Adelaide from 11.25am.

The Double Blues – coached by first-year mentor Chris Trapp – will benefit from the return of several college players including Mitch Crowden and Callum Coleman-Jones.

The Roosters – guided by the experienced Jason Blair – will field potential Crows father-son prospect Ben Jarman as well as McDonald’s SA Under-18 ruckman Jordon Sweet.

The winner of the Qualifying Final will advance to the Grand Final while the loser will face the winner of the Elimination Final in the Preliminary Final on Saturday September 10 from 11.25am at Football Park.

ELIMINATION FINAL
Football Park – Sunday 11.25am
Sturt v North Adelaide

Sturt
Hargreaves, Kluske, Dodd, Houlahan, Collins, Trenorden, Ortiz, Haysman, Parker-Boers, Lines, Thiele, Aitchison, Lewis, Callins, Musolino, Slimming, Crowden, Brazel, Edmonds, Coleman-Jones, Young, Powell, Thatcher, Applebee, Bedford, Fahey-Sparks.

North
F: Driscoll, Dyer, Smoker
HF: Matsouliadis, Scrutton, Dittmar
C: LeBois, Jarman, Kirk
HB: Rozee, Barry, Wohling
B: Slade, Wilsdon, Slee

R: Sweet, Nixon, Minervini
INT: Denham, Rogers, Grant, Smith, Garlett, Woodcock, Daniele, Coventry, Shirley

QUALIFYING FINAL
Football Park – Sunday 2.10pm
Glenelg v Woodville-West Torrens

Glenelg
Bonnici, Boyle, Buchanan, Cock, Davis, Evans, Flinn, Fogarty, Grant, Hinge, McCabe, McCarthy, McCreery, Mackie, Martini, Milera, Neal-Bullen, O’Connell, Pierson, Pink, Plenty, Potter, Satala, Slade, Strange, Sullivan, Trembath, Walker, Whittlesea.

Eagles
F: Rowe, Hoare, Creeper
HF: Weidemann, Moller, Stengle
C: Wehr, A. McPherson, Georgeson
HB: Gaffney, Cox, Bondarenko
B: W. McPherson, Lukosius, Hoyle

R: Baqeri, Lee, Smith
INT: Beecken, Cook, Coxon, Goold, Longbottom, Martin, Moore, Miller, Redden, Wood

Major Partner

Premier Partners

Outdoor Media Partner

Government Partners