2018 SANFL BEST AND FAIREST WINNERS

Published on: Oct 18 2018 | Author: Zac Milbank |

Click here to see the full list of SANFL Club Best-and-Fairest and Award Winners for season 2018.

ADELAIDE

State League Club Champion
Patrick Wilson

Top 10
1. Patrick Wilson – 105 votes
2. Elliott Himmelberg – 80
3. Matthew Signorello – 69
4. Ben Davis – 65
5. Ben Jarman – 64
6. James Loneragan – 53
7. Paul Hunter – 49
8. Sam Gibson – 46
9. Corey Davey – 44
10. Douglas Hadden – 42

Dean Bailey Award (Best Development Player)
Corey Davey

CENTRAL DISTRICT

Norm Russell Medallist – Best and Fairest
Travis Schiller 262 votes

Runner-Up Best and Fairest
Justin Hoskin 165 votes

Third Best and Fairest
Jarrod Schiller 131 votes

Fourth Best and Fairest
Darcy Fort 111 votes

Fifth Best and Fairest
Kyle Jenner 104 votes

Sixth Best and Fairest
Brendan Dew 95 votes

Daniel Hulm Memorial Trophy – Most Courageous Player
Jarrod Schiller

Coaches Award
Kyle Jenner

Les Stevens Memorial Trophy – League Development Award
Nick Gillard

Most Consistent Player
Travis Schiller

League Incentive Award
Cooper Dahms

Leading Goal Kicker
John Butcher

Reserves Best and Fairest
Jacob Templeton

GLENELG

John H. Ellers Best and Fairest
Max Proud

Top 10
1. Max Proud 145 votes
2. Chris Curran 133
3. Matt Snook 119
4. Carl Nicholson 113
5. Jonty Scharenberg 110
5. Josh Scott 110
7. Marlon Motlop 99
8. Elliot Chalmers 98
9. Luke Reynolds 88
10. Aaron Joseph 85

R. E Campbell Best Team Man
Chris Curran

Ossie Ames League Most Improved
Elliot Chalmers

Snouts Louts Perpetual Award
Matt Snook

League Leading Goal Kicker
Josh Scott

Elsie Cleghorn Players Trademark Award
Josh Scott

E. R Curnow Award
Max Proud

Reserves Best and Fairest
Tim Mackenzie

 

NORTH ADELAIDE

Barrie Robran Club Champion
Callum Wilkie

Patrons Award for Club Champion Runner Up 
Aidan Tropiano

Third Best and Fairest
Mitch Clisby
|
CL Jessop Trophy for League Most Consistent Player 
Jarred Allmond

Best Team Man
Cameron Craig

Most Improved 
Sam McInerney

Ken Farmer Leading Goal kicker 
Lewis Hender

Coaches Trophy
Alex Spina

RD Lush NAFC Young Player of the Year that recognised the best young talent at NAFC
Mackenzie Slee

The John Phillips Memorial Trophy for Best Club Man 
Leigh Ryswyk

Best Finals Player 
Aidan Tropiano

NORWOOD

Michael Taylor Medal
Mitch Grigg

Runner-Up Best & Fairest
Matthew Panos

Third Best & Fairest
Matthew Nunn

Top 10
1. Mitch Grigg – 81 votes
2. Matthew Panos – 73
3. Matthew Nunn – 67
4. Lewis Johnston – 65
5. Cameron Shenton – 65
6. Sam Baulderstone – 62
7. Alex Georgiou – 61
8. Declan Hamilton – 58
9. Brad McKenzie – 52
10. Brady Dawe – 50

Garry Mcintosh Award – Best Team Man
Ed Smart

Woods Medallist
Cameron Shenton

League Leading Goalkicker
Mitch Grigg

McCallum Trophy – Rising Star
Will Abbott

Reserves Best and Fairest
Darcy Pisani

PORT ADELAIDE

A.R. McLean Medal
Will Snelling

Runner-up
Jack Trengove

Third place
Jimmy Toumpas

Fos Williams Memorial Trophy  – Most dedicated
Will Snelling

Anthony Williams Memorial Trophy – Most courageous
Jack Trengove

Max Porter Memorial Trophy – Most consistent
Jimmy Toumpas

Bruce Weber Memorial Trophy – Best team man
Jack Strange

Leading Goalkicker
Lindsay Thomas

Bob Clayton Award
Steven Summerton

Best First Year Player
Jack Kluske

Reserves Best and Fairest
Kyle Crompton

SOUTH ADELAIDE

Knuckey Cup
Nick Liddle

Top 10
1. Nick Liddle – 127 votes
2. Keegan Brooksby – 122
3. Abe Davis – 114
4. Joel Cross – 113
5. Joseph Haines – 111
6. Tom Fields – 105
7. Jake Summerton – 101
8. Alex Cailotto – 100
9. Ben Heaslip – 96
10. Tyson Brown – 92

Mark Rawlins Memorial Trophy – Runner-Up Best & Fairest
Keegan Brooksby

Third Best & Fairest
Abe Davis

Milestone Chemicals Players’ Player Award
Nick Liddle

Player Trademark Award
Jake Summerton

Flinders University League Most Improved Player
Joseph Haines

League Leading Goalkicker
Nathan Kreuger

Knuckles Award – Best Defender
Jake Summerton

Dr Jim Harley/Frank Brown Memorial Trophy – Best Clubman
Bradley Crabb

David Kantilla Memorial Trophy – Best First Year League Player
Mark Noble

Reserves Best and Fairest
Coby Helyar

STURT

P. T Morton Medal
Tom Harms

Runner-Up Best and Fairest
Zane Kirkwood/Sam Colquhoun

James Thredgold Jeweller Players MVP
Zane Kirkwood

Peter Motley Award – Best Finals Player
Sam Colquhoun

Rick Davies Medal – Leading Goalkicker
Mark Evans

Len Fitzgerald Award – Most Improved
Joel Thiele

Ray Kutcher Award – Best Team Man
Matthew Crocker

Bob Marshall Award – Most Courageous Player
Jack Stephens

Cec May Award – Best Emerging Talent
Shane McAdam

Josh Deegan Award – Reserves Best and Fairest
Tom Lewis

 

WEST ADELAIDE

Neil Kerley Medal
Kaine Stevens

Top 10
1. Kaine Stevens 112 votes
2. Josh Schiller 111
3. Tom Keough 108
4. Chris Burgess 101
4. Logan Hill 101
6. Aaron Anderson 96
7. Mason Middleton 89
8. Josh Ryan 86
9. Nathan Batley 75
10. Jake Wilson 73

President’s Award
Shannon Green

Bloods Footy Award – Selected by Senior Leadership Group & Coaches
Nigel Osborn

Sam Suckling Shield – Best First Year Player
Andre Parrella

Roger Luders Award – Leading Goalkicker
Mason Middleton

Grantley Fielke Award – Coaches Trophy
Josh  Schiller

Bill Downs Memorial Trophy – Most Improved Player
Josh Ryan

Bob Lee Memorial Trophy – Reserves Best and Fairest
Patrick Fairlie

WOODVILLE-WEST TORRENS

Club Champion
James Boyd 67 Votes

Runner Up Club Champion
Jack Hayes 40 Votes

3rd Club Champion
Scott Lewis 39 Votes

4th Club Champion
Nick Hayes 38 Votes

5th Club Champion
Paul Stewart

Jamie Tape Medal – Players MVP 
Nick Hayes & Angus Poole

Best First Year Player
Jack Lukosius

Most Improved Player
Ethan Haylock

Life Governors Award
Luke Thompson

Reserves Best and Fairest
James Rowe

CHIEF SANFL WRITER