ROUND 17 MACCA’S LEAGUE TEAMS

Published on: Aug 09 2018 | Author: SANFL |

View all the team selections ahead of the second part of Round 17 in the SANFL Macca’s League.

 

Saturday August 11
Central v Norwood (My Money House Oval) – 1:10pm
📺 Live telecast on Channel 7 and 7plus  | 💻 Live scores at SANFL Website & App 📱

 

CENTRAL

League
F: Hately, Butcher, Goodrem
HF: McKenzie, Dew, Jenner
C: Furnell, Presbury, Nietschke
HB: Barmby, F. Fort, J. Schiller
B: Habel, Madden, McLennan

R: D. Fort, Hoskin, T. Schiller
INT: Barreau, Hannath, Richardson, Watt, White

IN: Barreau, D. Fort, Nietschke
OUT: Gillard

Reserves
Antonie, Bain, Billing, Burton, East, Falkenberg, Hanna, Llewellyn, Mahoney, Maitland, Mclean, Montgomerie, Nason, Ja. O’Brien, Jo. O’Brien, O’Gorman, Rigney, Stephenson, Templeton

NORWOOD

League
F: Smart, Phillips, Glenn
HF: Johnston, Dawe, Abbott
C: Hamilton, Panos, Wilson
HB: Shenton, McKenzie, Bode
B: Fuller, Georgiou, Wilkins

R: Baulderstone, Grigg, Nunn
INT: Richards, Levicki, Bampton, Surman, Jefferies

IN: Surman, Levicki
OUT:

Reserves
D.Johnston, Carter, Beilby, L.Wilson, Fahlbusch-Moore, Giannini, Olsson, Edmead, Pascoe, Bartlett, Bower, Hewson, Viney, Pedro, T.Charlton, Carroll, Gerloff, Pisani, Di Stefano.
EMG: Ball, Atkinson, J.Richardsm C.Wilson


 

Sunday August 12
Eagles v Adelaide (Maughan Thiem Hyundai Oval) – 2:10pm
💻 Live video stream at sanfldigitalpass.com.au | 💻 Live radio & scores at SANFL Website & App 📱
📻 Live radio broadcast on 1079 Life – SANFL ONE pre-game show from 1pm

 

EAGLES

League
F: Johansen, N. Hayes, Gray
HF: Sharrad, J. Hayes, Petrenko
C: Hall, Lewis, Haylock
HB: Goldsworthy, Thompson, Stewart
B: Rowland, Von Bertouch, Sinor

R: Borholm, Poole, Boyd
INT: Westbrook, Giuffreda, Rowe, Guilhaus, Moore

IN: Rowe, Guihaus, Giuffreda, Moore
OUT: Lukosius (illness), Redden (soreness)

ADELAIDE

League
F: McGovern, Fogarty, Hadden
HF: Davis, Himmelberg, Edwards
C: Boyle, Poholke, Gibson
HB: Marini, Loneragan, Signorello
B: Hill, Otten, Kelly

R: Hunter, Wilson, Jarman
INT: Ward, Brown, Connelly, Boxer, Asfaha

IN: Edwards, Kelly, Hadden, Hill, McGovern, Poholke, Ward
OUT: Ellis-Yolmen (AFL), Leigh (Knee), Slee (Omitted), Smith (AFL), Venning (Unavailable)

 


 

Sunday August 12
South v Sturt (Hickinbotham Oval) – 2:10pm
💻 Live video stream at sanfldigitalpass.com.au | 💻 Live radio & scores at SANFL Website & App 📱

SOUTH

League
F: Heaslip, Kreuger, Szust
HF: Hunter, Whittlesea, Fitt
C: Fields, Cross, Noble
HB: Haines, Cailotto, Kappler
B: Rose, Crabb, Brown

R: Brooksby, Davis, Liddle
INT: Redigolo, Rankine, Aurrichio, Sampson, Summerton

IN:Rose, Summerton
OUT:

Reserves
Baker, Biemans, Elmes, Fairlie, Gurney, Hall, Haren, Helyar, Hoey, Illingworth, Irra, Lovering, McGree, McKinnon, Millman, Moyle, Neville, Overall, Snelling, Taylor, Telfer.

STURT

League
F: Dodd, Read, Munn
HF: Slimming, M. Evans, Hone
C: Colquhoun, Riley, Crocker
HB: Sumner, Stephens, Harms
B: Page, Gilfoy, F. Evans

R: Osborn, Kirkwood, Battersby
INT from: Thiele, Sutcliffe, Fahey-Sparks, Lewis, McAdam

IN: Fahey-Sparks, Lewis, McAdam
OUT: Greenslade (calf)

Reserves
F: Penfold, Voigt, Coombe
HF: T. Hone, Hayden, Trenorden
C: Veale, Voss, Coulson
HB: Carey, Coomblas, Wills
B: Weidenhofer, Grundy, Edmonds

R: Dunn, Bedford, Allan
INT: Grieve, Mitchell, Wilson, Grivell

 


 

WEST

Reserves
Hupfeld, Waite, H. Haysman, Pillion, Peter, J. Evans, L. Ryan, Kirk, Eastman, L. Evans, I. Johnson, Dunkin, O. Johnson, G. Turner, Laube, Noonan, Osborn, Halkias, Jaensch, Fairlie, Lynch, Hannagan, Rana.

 

NORTH

Reserves
F: Szekely, Barns, Miller
HF: Helyar, Verity, Chapman
C: Kirk, Nixon, Minervini
HB: McDonough, Wundke, Driscoll
B: Wohling, Darrou, Aldridge

R: Osborn, Lower, Young
INT: Agorastos, Brereton, Schwarz, O’Leary

 

PORT

Reserves
Angelburger, Ashby, Boots, Bell, Cameron, Cavouras, Chen, Crompton, Drummond, Finnie, Ginever, Jones, Laughton, Lockwood, Makoi, North, Oakley, Ortiz, Patterson, Russo, Walton, Welsby, Wheadon.