SANFL JUNIORS GIRLS GRAND FINALS

Published on: Aug 18 2017 | Author: Zac Milbank |

Click here for a list of the 2017 SANFL Juniors Girls Grand Finals to be held on the evening of Friday August 18. See below for a full list of each competition’s Best-and-Fairest winner, with the girls crowned at a presentation on Monday night.

2017 GRAND FINALS
Friday August 18

City Mazda Stadium – Richmond
Under 12 Girls Zone 1 – Glenunga v Golden Grove – 5:45pm
Under 14 Girls Zone 2 – Glenunga v Blackwood – 7:00pm
Under 16 Girls Zone 2 – SMOSH v Kenilworth – 8:30pm

Coopers Stadium – Norwood
Under 12 Girls Zone 2 – Henley v SMOSH – 5:45pm
Under 14 Girls Zone 1 – Tea Tree Gully v Hope Valley – 7:00pm
Under 14 Girls Zone 1 – Tea Tree Gully v Modbury – 8:30pm

2017 BEST AND FAIREST MEDAL WINNERS
Under 12 Girls Zone 1
1st – Molly Brooksby (Golden Grove)
2nd – Georgie McKee (Glenunga)
3rd – Jamie Callery (Gaza)

Under 12 Girls Zone 2
1st – Georgie Davis (Henley)
2nd – Shontaya Maher (SMOSH)
3rd – Matilda Scholz (Mitcham)

Under 14 Girls Zone 1
1st – Alana Lishmund (Hope Valley), Jordan Allman (Tea Tree Gully)
2nd – April Kerrison (Hope Valley), Hollie Brokate (Modbury)
3rd – Amika Dorre (Tea Tree Gully)

Under 14 Girls Zone 2
1st – Lauren Young (Plympton)
2nd – Zoe Venning (Blackwood)
3rd – Keeley Waterbury (Glenunga), Keeley Kustermann (Goodwood), Scarlett Griffiths (Blackwood)

Under 16 Girls Zone 1
1st – Kimberley Fry (Salisbury)
2nd – Brianna Arthur (Broadview)
3rd – Emma Clark (Tea Tree Gully)

Under 16 Girls Zone 2
1st – Hannah Munyard (Mount Barker Football Club)
2nd – Chloe Forby (SMOSH West Lakes Football Club)
3rd – Kiana Lee (Henley Football Club)

 

2017 TEAM OF THE YEAR

Under 12

Georgie Davis Henley
Georgia Mckee Glenunga
Molly Brooksby Golden Grove
Shontaya Maher SMOSH West Lakes
Matilda Scholz Mitcham
Jaime Callery Gaza
Chloe Whitington- Charity Henley
Grace McNicol Edwardstown
Isabella Fedele Edwardstown
Elle Lineage Hectorville
Taylah Roberts Hectorville
Isabella Viana Brighton Bombers
Holly Dini Henley
Jasmine Vogelesang-Burke Brighton Bombers
Sophia McArthur Goodwood Saints
Heidi Baliga Tea Tree Gully
Marlie Fiegert Henley
Julia Watson SMOSH West Lakes
Tahlia Lienert Golden Grove
Amy Gilson Edwardstown
Lola Tripodi-Smith Goodwood Saints

Under 14

Lauren Young Plympton
Alana Lishmund Hope Valley
Jordan Allman Tea Tree Gully
Zoe Venning Blackwood
April Kerrison Hope Valley
Hollie Brokate Modbury
Keeley Waterbury Glenunga
Keeley Kustermann Goodwood Saints
Amika Dorre Tea Tree Gully
Isabella Baily Brighton
Chelsea Kennedy Kenilworth
Isabella Bernardi Glenunga
Shonti Rigney Kenilworth
Kiyah Britton-Rumsby Hectorville
Scarlett Griffiths Blackwood
Matilda Scholz Mitcham
Deenie Ericson SMOSH West Lakes
Charlotte Sanderson Hectorville
Stephanie Sonntag Para Hills
Lara Chehade Henley

Under 16

Kimberley Fry Salisbury
Brianna Arthur Broadview
Hannah Munyard Mt Barker
Chloe Forby SMOSH West Lakes
Kiana Lee Henley
Emma Clark Tea Tree Gully
Teagan Usher Seaton Ramblers
Alexandra Ballard Mitcham
Alannah Pix Hope Valley
Tamieka Anderson Tea Tree Gully
Kerina Del Borello SMOSH West Lakes
Tamsyn Morriss Kenilworth
Paige Lindsell Salisbury
Chloe Schwarz Flinders Park
Madison Schwarz Flinders Park
Annalise Karpathios Modbury
Jorja Dimasi Angle Vale
Tayla Simon Modbury
Brieanna Medder Blackwood
Lucy Griffith Goodwood Saints

 

CHIEF SANFL WRITER

Major Partner

Premier Partners

Supporting Partners

Government Partners